آتش سوزی خودرو

آتش سوزی خودرو و علل آن

آتش سوزی خودرو معمولا مسئله ای نیست که به دفعات برایتان اتفاق بیفتد و ذهن تان را درگیر خود کند. اما با تنها یکبار اتفاق اقتادن می­ تواند صدمات جبران ناپذیر مالی و جانی به بار آورد. طبق گزارش انجمن ملی پیشگیری از آتش سوزی (NFPA) در سال 2016 حدود 173،000 آتش سوزی خودرو در بزرگراه های آمریکا ، به تنهایی منجر به مرگ 280 نفر و بیش از 1000 صدمه شده است.

 

علل معمول آتش سوزی خودرو

 

اصلی ترین علت های آتش گرفتن خودرو

خودرو ،به خودی خود و به علل مختلف در مقابل آتش بسیار آسیب پذیر می باشد. برای مثال ،صرف نظر از آن که موتور خودرو بنزینی یا دیزل باشد، همیشه در باک (مخزن) آن مقدار قابل توجهی مایع قابل اشتعال که به عنوان سوخت خودرو مصرف می شود، قرار دارد.

 

نقص فنی:

شاید تعجب کنید ، اما بر اساس آمار تصادف شایع ترین علت آتش گرفتن خودروها نیست. اغلب، آتش ­سوزی خودرو به علت مشکلات سوختی یا مشکلات سیستم الکتریکی خودرو ایجاد می شود. می توان گفت نزدیک به 90 درصد آتش سوزی های خودرو به علت نقص فنی است. این نقایص شامل : پمپ معیوب و یا در موتورهای انژکتوری ، نقص سیستم انژکتور، فرسودگی یا نا مرغوب بودن شلنگ بنزین، نقایص باک بنزین، نقایص سیستم برق فیوزها ، نقص فنی و گیرپاژ پنکه، بخاری یا کولر خودرو ، گرم کردن لنت های ترمز، نقص فنی سیستم آب و رادیاتور و… می گردد.

برای در امان ماندن خود و خودرو تان از این حادثه، پیشنهاد می کنیم که قطعات زیر را در هر بار سرویس خودرو بررسی کنید:

  • شلنگ های شکسته یا شل شده
  • روغن یا هرگونه نشتی زیر ماشین
  • سیم کشی پیچ خورده یا سست شده
  • سیم های با رویه فلزی
  • صداهای بسیار بلند اگزوز
  • فیوزهایی که به طور مکرر ضربه می زنند
  • درپوش روغن و روغن ریخته شده زیرهود
  • هر گونه تغییر مشکوک در میزان سوخت و یا سطح روغن، یا در دمای موتور

 

تصادفات:

در بعضی از تصادفات رانندگی ،به علل مختلف مثل واژگون شدن خودرو ،آسیب دیدن باک،پاره شدن شلنگ بنزین ،وجود گالن محتوی بنزین در صندوق عقب و…مقداری سوخت خودرو به بیرون نشت کرده و مشتعل شده ، در نتیجه باعث آتش سوزی خودرو می شود.
لازم به تذکر است، چنانچه بلافاصله یا مدت کوتاهی بعد از تصادف، آتش سوزی خودرو رخ ندهد، در اکثر مواقع ،حریق بعدی در اثر بی توجهی و سهل انگاری افراد حاضر در محل حادثه، از جمله سرنشینان خودروها ، افرادرهگذر و …رخ می دهد. بدین ترتیب که به طور معمول ، این افراد با روشن کردن آتش، برای مشخص کردن محل حادثه ، استعمال دخانیات و… باعث می شوند که سوخت خودروها که در نتیجه تصادف در سطح جاده یا خیابان جاری شده است، مشتعل شده و در نتیجه خودروهای حادثه دیده نیز آتش بگیرند.

 

استعمال دخانیات:

ریختن آتش سیگار به روی تشک خودرو نیز یکی از مخاطرات منجر به آتش سوزی خودرو است. این حادثه به طور معمول زمانی اتفاق می افتد که بعد از چند ساعت استفاده از خودرو ، مدتی از آن استفاده نشده و خودرو در گوشه ای متوقف شود(به عنوان مثال در شب ها).

نحوه ی وقوع حادثه نیز بیشتر به این صورت است که “ته سیگار” باقی مانده از استعمال دخانیات که روی تشک خودرو افتاده است، ابتدا تشک مزبور را سوزانده ،سپس با توسعه حریق باعث به آتش کشیده شدن خودرو می شود.

 

آتش سوزی خودرو در ایران:

در ایران آتش سوزی خودرو در اغلب موارد به دلیل بروز نقص فنی و بی توجهی به نکات ایمنی ایجاد می گردد. بر اساس آمار، خودروی پژو سردمدار بیشترین تعداد آتش سوزی در میان خودروهای مورد استفاده توسط هم وطنانمان است. این در حالی است که به گفته مدیر عامل ایران خودرو، بیشتر آتش سوزی های خودروهای پژو 405 به علت ضربه شدید ناشی از تصادفات جاده ای رخ می دهند!

 

آشنایی با هرآنچه باید برای جلوگیری از آتش سوزی خودرو انجام شود و همچنین موقعیت هایی که بیشترین ریسک آتش سوزی خودرو را دارند، می تواند تفاوت بین زنده ماندن و نجات یافتن، و یا مرگ باشد. پس از آشنایی با عوامل ایجاد کننده آتش در خودرو، لازم است نکات ایمنی در زمان ایجاد حریق را هم بدانیم؛ تا با داشتن بهترین عکس العمل، کمترین خسارت را متحمل شویم.

در مطلب بعد به عکس العمل های درست در هنگام مواجهه با آتش سوزی خودرو می پردازیم.

فروش خودروفروش خودرو
اقدامات هوشمندانه قبل از فروش خودرو
مطلب قبل
آتش گرفتن خودروآتش گرفتن خودرو
آتش سوزی خودرو و اقدامات بعد از آن
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *