آتش گرفتن خودرو

آتش سوزی خودرو و اقدامات بعد از آن

اگر هنگام رانندگی و صحبت با خانواده و دوستان سرنشین، ناگهان متوجه آتش گرفتن خودرو تان شوید چه می کنید؟

 

در مطلب قبلی، درباره مهم ترین علل آتش گرفتن خودرو و جلوگیری از بروز این حادثه صحبت کردیم. آتش سوزی خودرو می تواند در مکان هایی مانند چرخ ها یا ترمز ها، شاسی، محفظه موتور، داشبورد یا حتی داخل خودرو شروع شود. صرف نظر از علت آن، در این مقاله نکات هنگام بروز آتش در خودرو را مرور خواهیم کرد.

اگر در هنگام رانندگی، خودرو دچار حریق شود، اولین و مهمترین عملی که باید انجام دهید خروج هرچه سریعتر از آن است. لازم است با کنترل خود، سعی کنید به سرعت از خودرو خارج شوید. نکات زیر برای حفظ سلامتی راننده و سرنشینان ضروری است:

 

اولین اقدامات پس از آتش گرفتن خودرو

 

  • در صورت امکان سریعتر به کنار راه بروید.
  • موتور را خاموش کنید.
  • خود و مسافران خود را از ماشین خارج کنید.
  • اولویتتان با اطفال،سالمندان و افراد کم توان باشد.
  • با برداشتن وسایل غیر ضروری زمان را از دست ندهید.
  • همه را حداقل 30 متر از خودرو دور کنید.
  • با آتش نشانی تماس بگیرید.

 

در بیشتر موارد، می توانید در هنگام آتش گرفتن از ماشین خود بیرون بیایید. در این مواقع خطر کمتری تهدیدتان می کند. گرچه، آتش سوزی وسایل نقلیه ، در هنگام تصادف و یا ترکیدن مخزن سوخت می تواند به شدت مرگبار باشد. در هنگام تصادف به علت آسیب دیدگی احتمالی سرنشینان، سرعت عکس العمل و خروج آنها از خودرو به شدت کاهش می یابد و ریسک آتش به بالاترین حد خود می رسد. همچنین، هنگام ترکیدگی مخزن سوخت، سرعت انفجار و سوختن انقدر بالاست که فرصت کمتر عملی از سوی سرنشینان باقی می ماند.

پس از خطر مستقیم شعله های آتش، خطر خفه شدگی با گازهای متساعد شده از مواد پلیمری و پلاستیکی به کار رفته در خودرو ست که سرنشینان باید مراقب آن باشند.

همیشه در اتومبیل خود یک کپسول آتش خاموش​ کن داشته باشید. این کپسول علاوه بر این​که ممکن است مورد استفاده خودتان قرار بگیرد، در هنگام مواجهه با یک خودروی آتش گرفته نیز می​توانید وارد عمل شده و کمک کنید.
در انتخاب نوع کپسول باید دقت کرد. در ضمن کپسول​های 1 کیلوگرمی که اغلب مورد استفاده هستند به​ دلیل این​که کوچک بوده و سریع تمام می​شوند توصیه نمی​شوند و کپسول​ های 3 لیتری بهترین انتخاب هستند.

 

خطر!

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام آتش گرفتن خودرو باید در نظر داشته باشید، حفظ آرامش و نداشتن عکس العمل هیجانی است. ترس و هول شدن بیش از حد، فقط باعث بدتر شدن شرایط می شود. هرچه پیش آمد، به هیچ وجه سعی نکنید خودتان از نزدیک آتش را خاموش کنید. آتش سوزی های خودرو می تواند حتی برای افراد آموزش دیده نیز خطرناک باشد.

باز کردن درب کاپوت:  باز کردن درب کاپوت با بیشتر کردن عرضه هوا می تواند شدت آتش را بیشتر کند. تحت هیچ شرایطی خودتان وارد عمل نشده و درب را باز نکنید.

اگر به همراه برخاستن دود،از قسمت موتور ؛دربها به هر دلیلی برای خروج سرنشینان باز نشدند، سعی نمایید با شکستن شیشه ها از خودرو خارج شوید.

هرگز بر روی آتش آب نریزید! زیرا آتش ناشی از روغن یا گازوئیل باعث شناور شدن آب بر آن شده و آتش را گسترش می دهد.

 

 

به امید داشتن سفرهایی امن برای همه هم وطنانمان

 

 

آتش سوزی خودروآتش سوزی خودرو
آتش سوزی خودرو و علل آن
مطلب قبل
مراقبت از موتور خودرومراقبت از موتور خودرو
4 نکته مهم برای مراقبت از موتور خودرو
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *