تعویض روغن ماشین

آموزش تصویری تعویض روغن ماشین

یکی از مهم ترین نکات نگهداری ماشین و همچنین مراقبت از موتور خودرو ، عوض کردن روغن به طور مرتب و دوره ای است. در اینجا به شما آموزش می دهیم روغن خودرو را به سادگی و بدون کثیف شدن تعویض کنید. با یاد گرفتن تعویض روغن ماشین هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید و هم طول عمر ماشین را به طور قابل توجهی بیشتر می کنید.

 

زمان مورد نیاز: 20 دقیقه

 

تعویض روغن ماشین

 

عوض کردن روغن خودرو در خانه، کاری است که اگر اهل خودتان را اهل خودرو می دانید بهتر است بلد باشید. اگر الان از ذهنتان جمله ” این که کاری نداره ” عبور می کند، دعوت می کنم که حتما آموزش را بخوانید. چون هنوز خیلی ها این کار را با روش غلط انجام می دهند. به علاوه، این مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید تا از موتور خودرو مراقبت کنید و عمر خودرو را هم بیشتر کنید.

عوض کردن روغن، اصلا کار مشکلی نیست. ولی وقتی قرار باشد چند وقت یکبار، ساعاتی از روز به بردن ماشین به تعویض روغنی بگذرد و همینطور هزینه ای اضافی بابت تعویض پرداخت کنید، قطعا اولویت با عوض کردن روغن در خانه خواهد بود.

 

1- روغن و فیلتر مناسب بخرید!

قبل از خریدن روغن، حتما چک کنید و از کارشناسان بپرسید و که مناسب ترین روغن برای خودروی شما چه نوع و چه وزنی باید باشد. چک کردن ویسکوزیته (گران­روی) ایده آل روغن مورد استفاده هم ضروری است. موتورهای جدید، از فشار روغن، برای تنظیم زمان بندی سوپاپ و اعمال تنش مناسب به تسمه تایم استفاده می کنند. اگر به طور خودسرانه از روغن موتوری که مناسب شما نیست برای خودرو استفاده کنید، نتیجه ای که احتمالادر آینده می بینید عملکرد ضعیف موتور، هشدار چک کردن موتور و کاهش عمر خودرو خواهد بود.

 

2- در فیلتر روغن صرفه جویی نکنید

تا چند سال قبل، فیلترهای روغن، همه تقریبا یکسان بودند و تفاوت چندانی با هم نداشتند. اما امروز، هر خودرویی بسته به مدت زمانی که باید از روغن استفاده کند، فیلتر خاصی لازم دارد. وقتی بر اساس توصیه سازنده، روغن ماشین باید هر 20000 کیلومتر عوض شود، قطعا نوع فیلتر متفاوت با حالتی است که توصیه سازنده عوض کردن آن بعد از هر 10000 کیلومتر است. یعنی به عبارت دیگر، خریدن فیلتر ارزان و بی کیفیت، اثرگذاری روغن موتور با کیفیت را هم از بین می برد و از آنجایی که فیلترهای با کیفیت متفاوت، اختلاف قیمت خیلی بالایی ندارند، راه با صرفه تر را انتخاب کنید و برای تعویض روغن ماشین ، فیلتر با کیفیت تر را انتخاب کنید.

 

3- وسایل و تجهیزات لازم را آماده کنید

تعویض روغن ماشین

وقتی زیر ماشین هستید دیگر وقت نیست که چیزی را که فراموش کرده اید، بروید و پیدا کنید. بهتر است همه ی وسایل برای تعویض روغن ماشین در دسترس باشند.

 • جک
 • ظرف مخصوص کشیدن روغن یا یک ظرف تشت مانند برای روغن
 • دستکش لاستیکی
 • آچار بکس
 • پیچ گوشتی
 • آچار فیلتر
 • قیف
 • فیلتر روغن نو
 • روغن جدید به میزان مناسب

 

گام اصلی: عوض کردن سریع روغن

 

تعویض روغن ماشین

 

 • دستکش ها را بپوشید.

 

 • وقتی ماشین کمی خنک شده و داغ نیست، در مخزن را با پیچ تخلیه روغن باز کنید و به دقت آنرا بیرون بکشید و فاصله بگیرید تاکثیف نشوید. در مخزن را تمیز کنید و اگر واشر قبلی خراب شده واشر را عوض کنید.

 

 • فیلتر قدیمی را خم کنید و سعی کنید آنرا خارج کنید. ممکن است این کار در ابتدا کمی سخت باشد. مطمئن شوید که واشر هم همراه آن است. در این مرحله بهتر است یک دستمال تمیز همراه داشته باشید. چون احتمال کثیف کاری در این مرحله وجود دارد. اگر واشر به همراه فیلتر نبود، آنرا پیدا کرده و به طور جداگانه خارج کنید. همینطور می توانید با آچار مخصوص خارج کردن فیلتر ماشین خود، این کار را امتحان کنید.

 

 • بعد از این مرحله، جای اتصال فیلتر و واشر را به خوب تمیز کنید.

 

 • در صورتی که فیلتر نیاز به تعویض داشت، ابتدا به آرامی فیلتر را در محل بچرخانید تا حلقه لاستیکی با حفره ی اتصال تماس برقرار کند. قبل از محکم کردن فیلتر با ماژیک یک علامت روی بدنه آن بزنید. به طور کلی از وقتی که حلقه لاستیکی با محل تماس پیدا می کند، بیش از 3 ربع ( سه- چهارم) دور تا یک دور کامل بیشتر نیاز نیست که فیلتر در محل خودش محکم شود. برای اطمینان بیشتر از مقدار مناسب می توانید از جایی که فیلتر را خریداری می کنید راهنمایی بگیرید. در این جا بدون هیچ ابزار خاصی فیلتر سه چهارم دور برای محکم شدن پیچیده شده است. نیازی به استفاده از آچار فیلتر نیست مگر اینکه با دست به راحتی قادر به انجام این کار نباشید.

 

 • حالا وقت آن است که روغن جدید را با استفاده از یک قیف به درون مخزن بریزید و اضافی آنرا نگه دارید. درپوش روغن را ببندید.

 

 • روغن استفاده شده را در یک ظرف بزرگ بریزید. مخزن را از روغن پر کنید تا زمانیکه چراغ روغن خاموش شود، ماشین را برای چند دقیقه ای روشن کنید و مطمئن شوید روغن چکه نمی کند. سپس با اندازه گیری سطح روغن، اگر کم بود باز مقداری اضافه کنید.

تعویض روغن ماشین

 

 

تمامی این مراحل اگر طبق دستورالعمل پیش بروید، چیزی حدود 20 دقیقه طول می کشد.

 

نکات مهم:

اگر در هنگام عوض کردن روغن، ماشین خاموش بود، آنرا روشن کنید و به مدت 5 دقیقه روشن بگذارید تا روغن گرم شود.

اگر ماشین روشن و روغن داغ است، ماشین را خاموش کنید و به مدت 30 دقیقه اجازه دهید خنک شود. سپس تعویض روغن ماشین را آغاز کنید.

حتما برای بالا بردن خودرو علاوه بر جک، از پایه جک هم استفاده کنید.

برای استفاده از جک، محل مناسب جک زدن را در دفترچه اتومبیل مطالعه کنید. در غیر این صورت جک می تواند به قطعات ماشین و بدنه صدمه بزند.

فیلتر روغن را بیش از اندازه سفت نکنید.

 

 

منبع: familyhandyman.com

مراقبت از موتور خودرومراقبت از موتور خودرو
4 نکته مهم برای مراقبت از موتور خودرو
مطلب قبل
نحوه کارشناسی بدنه خودروی کارکرده
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *