تعویض دنده

چگونه تعویض دنده اتومبیل را انجام دهیم؟ چگونه دنده معکوس بگیریم؟

در این مقاله، به آموزش کلی تعویض دنده خودرو و نکات کلیدی آن می پردازیم. در ابتدا خوب است بدانیم به طور کلی چه زمانی باید دنده را تعویض کنیم. زمان های زیر بر اساس استاندارد خودروهای کشور گفته می شود.

 

  • تعویض دنده 1 به دنده 2:  20 تا 25 کیلومتر در ساعت
  • تعویض دنده 2 به دنده 3:  50 کیلومتر در ساعت
  • تعویض دنده 3 به دنده 4:  80 کیلومتر در ساعت
  • تعویض دنده 4 به دنده 5:  90 کیلومتر در ساعت و بالاتر

 

 

تعویض مستقیم دنده خودرو

 

تعویض دنده

عوض کردن دنده از دنده 1 به 2

دنده 1 اتومبیل به نوعی برابر با توقف خودرو است و در همان ابتدای رانندگی و برای درآمدن از خلاص به حالت حرکت، باید از دنده 1 استفاده کنید. معمولا برای شروع حرکت خودرو و دنده 1، لازم است فشار بیشتری به پدال گاز وارد کنید تا ماشین خاموش نشود. همینطور لازم است پایتان را چند لحظه روی کلاچ نگه دارید و بلند نکنید. اگر جلوی خودرویتان خالی است، پدال گاز را تا رسیدن دور موتور به 1800 تا 2000 نگه دارید و بعد دنده را عوض کنید.

زمانی که در مسیرهای سربالایی شروع به حرکت می کنید، این دور موتور باید به 2500 برسد تا دنده را از 1 به 2 تغییر دهید.

 

عوض کردن دنده از دنده 2 به 3

وقتی با دنده 2 در حال حرکت هستید،باید دور موتور به 2500 برسد تا تعویض دنده انجام دهید و به دنده 3 بروید. بعد از اینکه دنده را عوض کردید پدال گاز را به آرامی فشار دهید.

 

تعویض دنده های بالاتر از 3

زمانی که دنده به دنده 3 می روید، خودتان هم سبکی خودرو و دنده را حس می کنید. بعد از آن در دنده های سبک قرار دارید و عوض کردن دنده مانند مراحل های قبلی انجام می شود.

 

بخوانید:  نکات نگهداری از گیربکس اتوماتیک خودرو

 

دنده معکوس

زمانی از دنده 2 به 1 بروید، که سرعت شما کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت باشد. بعد از اینکه دنده را عوض کردید، پدال گاز را اندکی بیشتر از دنده سبک تر بفشارید. اگر به سربالایی برخوردید، این مقدار فشار باید بیشتر هم شود.

زمانیکه از 3 به 2 معکوس می روید، سرعت باید کمتر از 30 باشد. برای این کار زمانیکه سرعت کم شد، کلاچ را بگیرید و دنده را روی 2 بگذارید و آرام کلاچ را رها کنید.

 

  • سعی کنید هیچ وقت به طور مستقیم بیش از یک دنده معکوس نروید. مثلا 4 به 2. این کار به گیربکس خودروی شما صدمات جدی وارد می کند.

 

منبع: ویکی هاو

آماده سازی خودرو برای تابستانآماده سازی خودرو برای تابستان
چگونه خودرو را برای رانندگی در فصل تابستان آماده کنیم؟
مطلب قبل
بهترین زمان خریدن خودروبهترین زمان خریدن خودرو
بهترین زمان خرید خودرو چه زمانی است؟
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *