آماده سازی خودرو برای تابستان

چگونه خودرو را برای رانندگی در فصل تابستان آماده کنیم؟

تابستان برای همگی ما فصل سفر است. اگر در آستانه تابستان، با خانواده و دوستان برنامه سفر با ماشین دارید، می دانید که برنامه ریزی برای سفر بسیار مهم است. علاوه بر برنامه ریزی های عادی سفر، آماده سازی خودرو برای تابستان هم خیلی مهم و حیاتی است.

همان طور که آماده سازی خودرو برای فصل زمستان اهمیت دارد، در فصل تابستان هم نکات خاصی برای رانندگی بهتر باید رعایت گردند. گرمای فصل تابستان به خصوص در اقلیم های گرم مانند اکثر نقاط کشورمان، روی خودرو اثر می گذارد و با رانندگی های طولانی، ممکن است به خودرو آسیب بزند. چالش هایی که خودروی شما در تابستان با آنها روبروست، می تواند با رعایت نکاتی کاهش پیدا کند. در ادامه این مطلب می توانید چند نکته که با رعایت آنها رانندگی امن تری خواهید داشت را بخوانید:

 

آماده سازی خودرو برای تابستان

تابستان با گرما، گرد و خاک و خشک بودن هوا شناخته می شود. مجموع این عوامل باعث می شود تجربه رانندگی شما در فصل تابستان، اگر طولانی باشد، تحت تاثیر قرار گیرد و خودرویتان دچار مشکل گردد.

 

حواستان به سیستم تهویه مطبوع خودرو باشد

سیستم های تهویه مطبوع، خنکی موردنیاز برای کار کردن خودرو در یک روز گرم را فراهم می کند. چیزی که مهم است، رسیدگی و تعویض قطعات هر چندوقت یکبار است.

درست همان کاری که با سیستم تهویه منزل تان انجام می دهید تا بهتر کار کند.

 

لاستیک های خودرو را بررسی کنید

مهمترین جایی که معمولا رانندگان از آن غفلت می‌کنند، لاستیک های خودرو هستند. بنا به گفته اتحادیه تولید کنندگان لاستیک، از میان هر 10 راننده خودرو، فقط یک نفر از آن ها فشار باد لاستیک ها را کنترل می‌کند، این در حالی است که از هر 10 راننده، حدودا 7 راننده مرتبا ماشینشان را می‌شویند. واقعیت این است که یک تایر کم باد، پر باد، فرسوده یا غیر بالانس، به خصوص در هوای گرم تابستان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

به دفترچه راهنمای خودرو یا دیواره لاستیک ها نگاهی بیندازید تا ببینید فشار مناسب برای تایرهای شما چیست. برای اندازه گیری عمر لاستیک از روش گفته شده در مقاله روش تعیین سن لاستیک خودرو استفاده کنید.

 

بخوانید:  لاستیک خودرو چقدر باید عمر کند؟

تسمه ها و شیلنگ ها را چک کنید!

نکته اصلی رانندگی در تابستان، خنک نگه داشتن موتور است. طبیعتا اولین چیزی که به ذهن‌ شما می‌رسد، رادیاتور و کولر است، ولی قبل از هر چیز باید تسمه ها و شیلنگ ها را چک کنید. شیلنگ های رادیاتور، تسمه هایی که فن را می‌چرخانند هم، به بیشتر خنک شدن سیستم یاری می‌رسانند. اگر شیلنگ ها یا تسمه ها پاره بشوند، رادیاتور بلافاصله جوش می‌آورد و شما را بین راه می‌گذارد. شیلنگ ها را چک کنید و مطمئن بشوید ترک یا نشتی ندارند و شل نشده‌اند. شیلنگ ها باید سفت بوده و نرم و قابل انعطاف نباشند. آسیب‌پذیرترین بخش از شیلنگ جایی است که به وسیله بست به رادیاتور یا موتور متصل می‌شود. به بست ها هم باید نگاهی بیندازید تا ترک یا خوردگی نداشته باشند. توجه داشته باشید که تسمه ها زیاد از حد صاف و صیقلی نباشند.

 

روغن ترمز را چک کنید

بخار شدن و از بین رفتن روغن ترمز، در فصل تابستان باعث تصادفات زیادی شده است. این مسئله ممکن است در اثر گرم شدن و گرم ماندن بیش از حد خودروی شما در فصل تابستان به وجود بیاید.

اگر بعد از تعویض روغن ترمز، صدای تق تق خاصی از خودرو شنیدید، سریعا خودرو را به یک تعمیرکار نشان دهید. تعمیرکار در این مواقع، لنت های ترمز و دیسک های ترمز را بررسی می کند و در صورت نیاز آنها را تعویض می کند.

 

جمع بندی:

تابستان اگرچه گرم است، با خود تعطیلات و سفر و تفریح و شادی به همراه دارد. برای لذت بردن از هرچه بیشتر از سفرهای تابستانی خود و برای دوری از اتفاقات ناگوار در حین سفر، نکات بالا را نادیده نگیرید. به عنوان آخرین نکات ایمنی آماده سازی خودرو، سعی کنید همیشه در داخل خودرو چند بطری آب، چراغ قوه و جعبه کمک های اولیه به همراه داشته باشید.

 

آینده کیسه هواآینده کیسه هوا
کیسه هوا (ایربگ) در خودرو و آینده پیش بینی شده برای آن
مطلب قبل
تعویض دندهتعویض دنده
چگونه تعویض دنده اتومبیل را انجام دهیم؟ چگونه دنده معکوس بگیریم؟
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *