تاریخ تولید لاستیک

روش تعیین سن لاستیک خودرو

فرض کنید به دنبال خرید خودروی کارکرده هستید و  بعد از تلاش زیاد، خودرویی ساخت ۲۰۰۵ پیدا می‌کنید. بعد از بررسی خودرو متوجه می شوید کارکرد آن کم است و به خوبی هم نگهداری شده است. با اشتیاق تصمیم به خرید آن می گیرید و  نگاهی سرسری به لاستیک های خودرو  می‌کنید. لاستیک های خودرو دارای آج است و کاملا سالم به نظر می رسند. سپس جداره خارجی لاستیک را نگاه می‌کنید و می‌بینید تاریخ تولید لاستیک ، همان ۲۰۰۵ است.

 

تعیین تاریخ تولید لاستیک خودرو

تایرهای دیده شده  به احتمال زیاد تایر اصلی و فابریک خودرو هستند. به گفته شرکتهای لاستیک سازی، خودروسازان و طرفداران ایمنی سرنشین، بدون در نظر گرفتن اینکه این لاستیکها چقدر سالم و آج دار هستند، بلافاصله باید تعویض شوند. تایرها به دلایل گوناگونی ممکن است در معرض ترکیدن قرار بگیرند اما تایری که بیشتراز ده سال عمر دارد، از هیچ استانداردی عبور نمی کند و فقط باید تعویض شود.

برای رانندگان سوال است که لاستیک خودرو چقدر باید عمر کند؟ بیشتر شرکتهای لاستیک سازی می گویند:  لاستیک ها باید پس از دوره شش ساله بررسی فنی و در صورت داشتن ایراد تعویض شوند. همچنین پس از دوره ای ده ساله بدون بررسی تعویض گردند. لاستیک ها با گذشت زمان و مجاورت عواملی مانند گرما، اکسیداسیون، رطوبت و عوامل خارجی مانند رانندگی و نگهداری رینگ ها فرسوده می‌شوند و مقاومت شان را از دست میدهند. البته می توانید با خرید تایر مناسب خودرو خود ، این چرخه را اندکی به تعویق بیندازید اما به طور کلی پس از مدت زمان گفته شده لاستیک ها نیاز به تعویض دارند.

Sean Kane ، بنیانگذار و رئیس تحقیقات ایمنی و استراتژی ها، می‌گوید: لاستیک ها مانند کش های پلاستیکی عمل می کنند، با گذشت زمان اگر یک کش پلاستیکی را بکشید، می توانید شکاف‌های روی آن را ببینید و اگر به این کشیدن ادامه دهید، شکسته و پاره می شود.

 

 

خواندن تاریخ تولید لاستیک 

وقتی سوار بر خودرویی می شوید که لاستیک های آن  قدیمی است، در واقع خطر جدا شدن لاستیک از رینگ و از دست دادن کنترل خودرو را به جان می خرید. سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن تاریخ تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند. متاسفانه این تاریخ به گونه ای بر روی لاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست. با مطالعه مطلب زیر به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.

در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده تاریخ تولید لاستیک است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم اخر سال تولید را نشان می دهد.

فرضا درج عدد 2106 بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در بیست و یکمین هفته سال 2006 تولید شده است. اگر این عدد سه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 می باشد.

تصویر زیر جداره یک لاستیک نمونه را نشان می دهد.

 

تاریخ تولید لاستیک

 

در این نمونه،  چهار رقم آخر به ما می گوید که این تایر  در هفته بیست و ششم سال ۲۰۱۳ ساخته شده است.

 

 

لاستیک های انباری در ایران

متاسفانه در کشور ما لاستیک های خارجی بی شماری وجود دارد که بیش از 7 سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است. این مورد برای لاستیک های ساخت داخل کمتر وجود دارد.

خطرات این لاستیک ها با توجه به شرایط اب و هوایی گرم و جاده های پر دست انداز، رعایت نکردن سرعت مطمئن و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده ، … باعث نا امنی استفاده از این لاستیک ها می شود. این خطر به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.

این لاستیک ها در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند. و به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق ،عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث ویا لاستیک هایی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردنند. یا به دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان از ان باخبر هستند.

این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیک های تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد. در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن آن اطلاع می یابند. متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بی خبر فروخته می شود.

این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. و ازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آنها را داد.

 

تکنولوژی جدید خودروتکنولوژی جدید خودرو
فناوری های جدید حوزه خودرو در سال ۲۰۱۷
مطلب قبل
فروش خودروفروش خودرو
اقدامات هوشمندانه قبل از فروش خودرو
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *