طول عمر لاستیک

لاستیک خودرو چقدر باید عمر کند؟

اغلب رانندگان به طور تجربی اقدام به تعویض لاستیک خودرو می کنند اما باید بدانیم که در واقع لاستیک ها تاریخ انقضا دارند.  بر اساس یک قانون نانوشته، لاستیک ها هر 2 سال باید بررسی شده و در صورت وجود ایراد تعویض گردند. و پس از حداکثر ۱۰ سال بدون بررسی و چک کردن، حتماً باید تعویض شوند.

 

از کجا  بدانیم که طول عمر لاستیک های ما چند سال است؟

اگر گوشه لاستیک خودرو تان را نگاه کنید، یک کد خواهید دید. این کد اطلاعات مفیدی درباره نوع ساخت و تاریخ آن می دهد که در مورد آن، در مقاله ای جداگانه توضیح خواهیم داد.

بر اساس نظر لاستیک سازان و مهندسین ایمنی، لاستیکی که عمق آج آن کمتر از یک سانتیمتر باشد، لاستیک فرسوده و مستهلک به حساب می آید. این نکته را اکثر رانندگان می دانند. اما آنچه معمولاً برای رانندگان سوال است این نکته است که:

لاستیکی که به تازگی خریداری کرده‌اند چند سال عمر خواهد کرد؟

 

طول عمر لاستیک ها

Dan Zielinski سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر می گوید: کاش امکان این امر وجود داشت که به طور قطعی عمر لاستیک را تعیین کنیم. اما حقیقت این است که علاوه بر انتخاب تایر مناسب برای هر خودرو ، تایرها بسته به نوع رانندگی راننده، متفاوت با هم عمل می کنند.

برخی تولیدکنندگان تایر، گارانتی ۱۲۰ هزار کیلومتر و یا بیشتر برای عمر لاستیک قرار می دهند. که این امر منعکس کننده قابل اتکا بودن لاستیک بر اساس ساخت اصولی و مهندسی، تکنولوژی و طراحی آن است. بقیه لاستیک ها برای طی مسیر ۵۰ هزار کیلومتر و یا کمتر ساخته شده اند. اما با دانستن تمام این اعداد و ارقام، باز هم کارکرد تایر در خودروهای مختلف بسیار متفاوت است. به طوریکه برخی لاستیک های کیفیت بالا هم در خودروهایی که بد رانده می شوند، با طی مسیر ۲۵۰۰۰ کیلومتر به مرز تعویض می رسند.

Zielinski می‌گوید: اگر شما از آن دسته رانندگانی هستید که از خودروی خود به خوبی نگهداری می کنند، اکثر تایرهای جدید بازار در حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر برای شما کار خواهند کرد. یک شرکت تایر سازی ، طی آماری نتیجه گرفته است که بیشتر تایر های موجود در بازار سه الی چهار سال عمر دارند. تخمین کیلومتر های طی شده توسط هر تایر کار ساده ای نیست. اما با در نظر گرفتن میانگین ۲۵ هزار کیلومتر در سال زمان تقریبی عکس تایرها ۳ الی ۴ سال تخمین زده شد.

وی در ادامه می گویند اگر می خواهید به طور تقریبی حدس بزنید طول عمر لاستیک جدیدی که تهیه کرده اید چند سال خواهد بود ، اولین قدم اندازه گیری این است که در سال چند کیلومتر با خودرو طی می کنید. برای این کار تنها لازم است عدد کیلومتر شمار خودرو را بر تعداد سالهایی که خودرو کار میکند تقسیم کنید.

حال می توانید به سادگی عدد به دست آمده را با ارقامی که تایرسازان تبلیغ می کنند مقایسه کنید و پیش بینی کنید چند سال از لاستیک جدید استفاده خواهید کرد. در حال حاضر متداول ترین و بهترین تایرهای موجود در بازار برندهای لافن، لینگ لانگ، فالکون، کومهو، میشلن، هانکوک، بارز، دنا و گلدستون هستند.

 

به طور کلی بهترین راه برای طول عمر لاستیک ها و حفظ امنیت خود و مسافرانتان، مراقبت و نگهداری از لاستیک ها در کنار مراقبت های کلی از خودرو است. در ادامه برخی اصول اولیه نگهداری از تایر را بازگو می‌کنیم.

 

آج لاستیک

طبق گفته اداره ایمنی ترافیک شهری، لاستیک در صورتی نا ایمن وخطرناک شناخته می‌شود که عمق عاج های آن کمتر از یک سانتی متر باشد. بسیاری از لاستیک ها دارای نشانگر فرسودگی آن هستند. به این صورت که میله های کوچکی در داخل آنها قرار دارند که با از بین رفتن آج لاستیک نشان داده می شود. این میله های کوچک ایجاد صدا، به راننده هشدار فرسودگی تایر را می دهند.

 

فشار و باد لاستیک

برای اطمینان از سلامت تایر، شرکتهای لاستیک سازی و خودروسازی توصیه می‌کنند که صاحبان خودرو به طور ماهانه به بررسی باد لاستیک بپردازند. میزان باد باید در محدوده پیشنهادی توسط تولید کننده باشد. یکی از سریع ترین و ساده ترین راههای بررسی باد لاستیک، استفاده از یک فشار سنج دستی است. همچنین می توانید این کار را به برخی تعمیرکاران و ایستگاه‌های گاز بسپارید . بهترین زمان کنترل باد لاستیک ها هنگامی است که لاستیک سرد است و برای چند ساعت کار نکرده است. پس توصیه می شود این کار را صبح ها قبل از روشن کردن خودرو انجام دهید.

 

جابجایی لاستیک

جابجایی لاستیک ها می تواند به طولانی تر شدن عمرشان کمک کند. معمولاً در خودروهای دیفرانسیل جلو، تایرهای جلوی بسیار سریعتر فرسوده می‌شوند. بهتر است پس از مدتی لاستیک های جلو با لاستیک های عقب جابجا شوند. در خودروهای دیفرانسیل عقب هم این قانون برقرار است.

اکثر دفترچه های راهنما دارای زمان توصیه شده برای جابجایی لاستیک ها در جهت فرسودگی هرچه دیرتر آنها هستند. اما به طور کلی توصیه می شود لاستیک ها هر ۸ تا ۱۲ هزار کیلومتر جابجا شوند.

 

منبع: www.caranddriver.com

کیسه هوای خودروکیسه هوای خودرو
آشنایی با کیسه هوا (AirBag) در خودرو و عملکرد آن
مطلب قبل
تکنولوژی جدید خودروتکنولوژی جدید خودرو
فناوری های جدید حوزه خودرو در سال ۲۰۱۷
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *