مخلوط بنزین سوپرو معمولی

چرا لازم است از بنزین سوپر استفاده کنیم؟

کیفیت سوخت خوب نه تنها باعث افزایش طول عمر خودرو می‌شود، بلکه در عملکرد آن نیز بسیار تاثیر دارد. با ما همراه باشید تا به تفاوت بنزین سوپر و معمولی و درستی یا نادرستی مخلوط بنزین سوپرو معمولی بپردازیم.

اکتان، میزان مقاومت بنزین در مقابل ضربه موتور را مشخص می کند و هر چه این میزان افزایش یابد بنزین در مقابل ضربه موتور مقاومت بیشتری دارد. بنزینی که میزان اکتان بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌تواند فشرده شود و دیرتر به دلیل حرارت تولیدی از عمل فشرده‌ سازی منفجر شود.

هر خودرو با توجه به نوع پیشرانه خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای خودرو مشخص شده است.در هنگام خرید خودرو دقت کنید اگر بنزین پیشنهادی برای خودرو شما بنزین معمولی باشد و شما بنزین سوپر استفاده کنید، تفاوت خاصی در عملکرد موتور و سرعت خودرو ایجاد نکرده اید.

بنزین

در صورتی که بنزین پیشنهادی برای خودرو شما ، بنزین سوپر باشد و شما بنزین معمولی بزنید، به‌ دلیل بالاتر بودن ضریب تراکم موتور، هر بار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر، بنزین اشتعال پیدا کرده و فرآیند احتراق بنزین به‌ صورت خود به خود اتفاق می افتد. سوخت ناقص بنزین های معمولی، نه تنها موجب افزایش آلاینده‌های خروجی خودرو می شود بلکه عمر کاتالیست‌ها را کاهش می دهد و در نتیجه علاوه بر کاهش طول عمر خودرو در عملکرد آن نیز بسیار تاثیر دارد.

استفاده مداوم از بنزین معمولی در خودرویی که استفاده از بنزین سوپر در آن الزامی است، ممکن است باعث ابطال گارانتی خودروی شما شود که مسلما ارزش صرفه‌جویی ناچیز در هزینه سوخت که با عدم استفاده از بنزین سوپر حاصل می‌شود را ندارد.

 

آقای پراکاش یکی از دانشمندان گروه فناوری سوخت Shell در کانادا می‌گوید:

«همیشه بهتر است از سوختی با مقدار اکتان توصیه‌شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید. مزیت اکتان بالاتر سوخت عملکرد بهتر خودرو است ولی به برند و مدل خودرو بستگی دارد.»

 

تفاوت بنزین سوپر با معمولی

تفاوت بنزین سوپر با معمولی در شماره اکتان آن بوده که این میزان در بنزین معمولی ۸۷ و در بنزین سوپر ۹۵ است. اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر، یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‌شود. دانستن عدد اکتان مناسب و استفاده آن در هنگام سوخت گیری امری مهم است که سبب استفاده بهینه از موتور و افزایش عمر مفید آن می‌شود .اگر از بنزین معمولی استفاده می کنید توصیه می شود به ازای هر ۳۰۰۰ کیلومتر، از محلول های پاک‌ کننده انژکتور استفاده کنید تا سوزن‌های انژکتور خودروی شما همیشه تمیز باشد.

چه خودروهایی از بنزین سوپر استفاده کنند؟

با توجه به کیفیت پایین بنزین در ایران و همچنین پایین بودن میزان اکتان در بنزین های معمولی بهتر است کلیه خودروهای موجود در ایران از بنزین سوپر (اکتان بالا) استفاده کنند. البته این امر در خصوص بعضی از خودروهایی که فناوری موتور قدیمی‌ تری دارند همانند پژو 405 و سایر خودروهایی که از موتور مشابه آن استفاده می‌کنند، پراید، وانت پیکان و… این امر اهمیت کمتری دارد و در واقع با توجه به فناوری به کار رفته در موتورشان ، این خودروها مجاز به استفاده از بنزین معمولی نیز می باشند و پس در اصل همانطور که گفته شد این مسأله مستقیماً به طراحی موتور خودرو بازمی‌ گردد.

مورد مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، کیفیت و اکتان بنزین‌ های موجود در کشور است. طبق ارزیابی‌ هایی که به‌ طور غیررسمی انجام شده است، در بعضی نمونه‌ های بنزین موجود در کشور، اکتان پایین‌ تر از حد استاندارد گزارش شده است.که البته در این خصوص وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی این مسأله را تأیید نکرده‌ اند، اما با توجه به آزمون‌ های انجام گرفته به نظر می‌رسد اکتان بنزین سوپر کشور در حدی است که می‌ توان آن را به‌ عنوان بنزین معمولی نیز به کار گرفت و با این دیدگاه استفاده از بنزین سوپر می‌تواند برای تمامی خودروها در ایران ضروری می باشد.

در خصوص افزودن اکتان به بنزین این موضوع شایان ذکر است که موتورهای با فناوری جدید به بنزین‌ هایی با اکتان بالا نیاز دارند و استفاده از بنزین با اکتان پایین‌ تر به دلیل بروز پدیده ناک باعث آسیب جدی به موتور خودرو می‌شود، همچنین باعث محدود شدن توان موتور خواهد شد و به همین دلیل استفاده از اکتان‌ افزاها برای این خودروها توصیه می‌ شود.

همچنین در خصوص اکتان افزارها باید به این موضوع توجه داشت که نمونه‌های تقلبی اکتان‌ افزاها در بازار وجود دارد و نمی‌ توان در مورد کیفیت آن‌ ها نظری داد. در این خصوص توصیه می شود برای اطمینان خاطر از تقلبی نبودن اکتان افزار از محصولات برندهای معتبر جهانی استفاده نمایید.

Image result for ‫مخلوط بنزین سوپرو معمولی‬‎

این موضوع دوباره ما را به سوالی که در ابتدا مطرح شد برمی‌گرداند که آیا واقعا باید از بنزین سوپر استفاده کنید؟

اگر بخواهیم واقع‌بینانه به این موضوع نگاه کنیم فقط باید هنگامی از بنزین سوپر استفاده کنید که خودروی شما به وضوح به آن احتیاج داشته باشد. اگر استطاعت خرید یک خودروی لوکس یا اسپرت را دارید در استفاده از بنزین سوپر خساست به خرج ندهید. در اکثر خودروهای دیگر می‌توانید از بنزین معمولی استفاده کنید بدون اینکه مشکل محسوسی به جز کاهش جزئی عملکرد و افزایش ناچیز مصرف سوخت ایجاد شود. در نهایت باید گفت گردوخاکی که روی دفترچه راهنمای خودرو نشسته است را پاک کنید و از دستورالعمل‌های خاص آن که مخصوص خودروی شما است پیروی کنید و اگر هزینه سوخت برای شما خیلی اهمیت دارد قبل از اینکه خودروی جدیدی بخرید درباره آن تحقیق کنید.

 

Related image

 

آنچه به صورت یک باور غلط در فرهنگ مردم جا افتاده ، این است که مخلوط بنزین سوپرو معمولی کار درستی نیست.

در حالیکه بر طبق تحقیقات و آزمایشات انجام شده حتی با وجود مخلوط بنزین سوپرو معمولی با افزودنیهای متفاوت، مشکلی برای خودروی شما پیش نخواهد آمد و در صورت موجود نبودن بنزین با اکتان لازم برای خودرویتان می توانید به راحتی با ترکیب دو نوع بنزین با یکدیگر به عدد اکتان لازم دست یابید، مثلا اگر اعداد ۷۴ و ۹۵ برای بنزینهای موجود در ایران واقعی باشد با پرکردن ۵۰ ، ۵۰ باک با بنزینهای سوپر و معمولی ، بنزینی با اکتان ۸۴.۵ خواهید داشت، البته برای این کار قبل از خالی شدن کامل باک، ابتدا میزانی که می خواهید از بنزین معمولی داخل باک بریزید و پس از آن مابقی را با بنزین سوپر پر نمایید، ممکن است مخلوط شدن ۲ سوخت مدتی به طول انجامد بنابراین تا چند دقیقه اول ممکن است کوبش هایی ناشی از سوختن بنزین معمولی در خودروهای فاقد ناک سنسور و عدم شتابگیری کافی در خودروهای دارای ناک سنسور احساس شود.

لازم بذکر است کار مخلوط بنزین سوپرو معمولی برای خودروهایی چون ۴۰۵ های کاربراتوری ، پراید و به طور کل خودروهایی که اکتان بنزین معمولی برای آنها کم و سوپر هم زیاد محسوب می شود بدلیل عدم وجود بنزین با عدد اکتان بین بنزین معمولی و بنزین سوپر در کشور، روش خوبی محسوب می گردد چرا که استفاده از اکتان بالاتر از حد لازم برای چنین خودروهایی جز هدر دادن پول، منفعت دیگری برای خودرویتان ندارد و استفاده از اکتان پایین تر هم با خودسوزی سوخت به موتور خودروی شما آسیب می رساند و در صورت تنظیم موتور بر مبنای اکتان بنزین معمولی هم از شتاب خودرویتان کاسته می شود.

تشخیص خودروی چپ کردهتشخیص خودروی چپ کرده
چگونه خودروی دست دوم چپ کرده را تشخیص بدهیم؟
مطلب قبل
چرا لازم است از بنزین سوپر استفاده کنیم؟
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *