مراقبت از موتور خودرو

4 نکته مهم برای مراقبت از موتور خودرو

نگهداری و مراقبت از موتور خودرو 

تعمیر موتور خودرو  می تواند کاری هزینه بر و وقت گیر باشد. اما، برخی کارهای ساده ای که می توانید برای مراقبت از موتور خودرو انجام دهید، به شما فرصت اجتناب از مشکلات ریز و درشت در کارکرد موتور را می دهد. در ادامه این مطلب میخواهیم به چندی از کارهای های کلیدی که برای طولانی تر کردن عمر موتور خودرو لازم است، اشاره کنیم.

 

به طور مرتب و با فواصل زمانی مشخص خودرو را سرویس کنید

اگر شما هم از آن دسته رانندگانی هستید که رفتن به تعمیرگاه و خواباندن ماشین برایشان کابوس است، باید بدانید که چه زمانی لازم است خودرو خود را سرویس کنید. فاصله بین  هر سرویس و سرویس بعدی در خودروهای مختلف متفاوت است. بهتر است این مدت زمان را از نمایندگی های متخصص فروش خودرو بپرسید.  البته سرویس خودرو هم از آن دسته نگهداری های است که راننده پس از مدتی سوار شدن اتومبیل، آن را حس میکنند.

با یادگیری تعویض روغن و فیلتر در خانه، می‌توانید در هزینه سرویس عادی خودرو هم صرفه جویی کنید. در مطلب تعویض روغن و فیلتر ، نحوه تعویض سریع روغن را می توانید ببینید. هم به طور مفصل آموزش می دهیم. اما برای چک کردن مسائل دیگر مانند شیلنگ های رادیاتور، باتری، شمع های جرقه و ….  احتمالاً سپردن خودرو به دست یک تعمیرکار راحت تر و به صرفه تر باشد.

 

نواقص جزئی خودرو را بلافاصله حل کنید

همیشه توجه نکردن و بی اعتنایی به مشکلات کوچک ساده تر از اهمیت دادن و تعمیر آن هست. اما مسائل مربوط خودرو با نادیده گرفتن به هزینه و دردسر می انجامد. سعی کنید در هنگام رانندگی همیشه به صدای موتور ماشین توجه کنید و حواستان به درست عمل کردن آن باشد.  اگر صدای جدیدی از موتور شنیده اید و یا مشکلی در عملکرد موتور حس کردید، هر چه سریعتر آن را به یک مکانیک نشان دهید.

درباره همین موضوع بخوانید:  نکات نگهداری از خودرو 

 

موتور را یک تا دو بار در سال تمیز کنید

از آنجایی که موتور خودرو مانند بدنه خودرو، چراغ ها و لاستیک ها  به سادگی قابل دیدن نیست، معمولاً تمیز کردن آن فراموش می‌شود. با گذشت زمان و با گرفتن کثیفی و گرد و خاک بیشتر دور موتور ماشین، به دلیل داغ شدن بیش از حد، عمر موتور به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. پس احتمالاً برای مراقبت از موتور خودرو تمیز کردن و گردگیری چند وقت یکبار موتور را ترجیح خواهید داد.  همینطور با تمیز بودن موتور ماشین ، تشخیص هرگونه نشت در آن ساده تر خواهد بود  و با این کار جلوی مشکلات جدی ناشی از نشت روغن موتور خودرو را نیز می گیرید.

 

مواد لازم برای تمیزکردن موتور

سطل

برس تمیزکننده زبر یا سیم ظرفشویی

دستکش

پاک کننده چربی موتور

کیسه های پلاستیکی

عینک های ایمنی

Shop vacuum یا شیلنگ هوا

آب، ترجیحا آب داغ

شیلنگ آب دارای آب پاش تفنگی برای کنترل جریان آب یا قوطی اسپری

 

برای تمیز کردن موتور خودرو

1- ابتدا هرگونه آلودگی مانند برگ، چمن و شاخه ها را بردارید.

2- پوشاندن قسمت هایی که نباید خیس شوند. دینام، ورودی هوا، جعبه تقسیم، سیم پیچی و فیلترهای باز را یافته و بپوشانید. برای پوشاندن این قسمت ها از کیسه پلاستیکی استفاده کنید. اگر این قسمت ها خیس شوند، ممکن است خودرو تان تا زمان خشک شدن کامل آن ها استارت نخورد.

3- پس  از پوشاندن بخش های اضافی، لازم است یک پاک کننده روغن به موتور بزنیم و اجازه دهیم طبق دستور العمل روی محلول اجازه دهیم تا چند دقیقه ای روی موتور بماند.

4-  پس از چند دقیقه می توانید با تنظیم فشارآب شیلنگ یا کارواش خانگی روی درجه کم، موتور  ماشین و محفظه آن را آبکشی کنید.  مهم است که برای مراقبت از موتور خودرو هنگام آبکشی، فشار آب خیلی زیاد نباشد و حرکت دستتان به صورت از پشت به جلو موتور باشد.

 

با خودرو رانندگی کنید

روشن کردن ماشین و راندن آن حداقل هفته ای یک بار باعث کم شدن ریسک بسیاری از مشکلات موتور خودرو مانند تمام شدن روغن و گرد و خاک گرفتگی می شود؛ و گرد و خاک گرفتگی مساوی است با  فرسایش موتور خودرو. از طرف دیگر، برای بسیاری از کسانی که در رفت و آمدهای روزانه، به محل کار و غیره در ترافیک می مانند و مجبور به توقف و رانندگی مدام می شوند، ریسک کوتاه شدن عمر موتور خودرو وجود دارد. ساکنان شهرهای بزرگ که معمولا ترافیک صبحگاهی و عصرگاهی را تجربه می کنند، لازم است مراقبت از موتور خودرو خود را بیشتر جدی بگیرند.

 

سخن آخر

موتور، در واقع نقش قلب خودرو را ایفا می کند  و بنابراین مراقبت و نگهداری از آن  حیاتی و مهم است. نگهداری از موتور خودرو لزوما کار سخت و پر هزینه ای نیست و در مقابل هزینه و زمانی که خرابی آن ممکن است از شما بگیرد، ناچیز است. سرویس خودرو و مراقبت از موتور را جدی گرفته و  به صورت دوره ای انجام دهید.

 

 

منبع: autocreditexpress

آتش گرفتن خودروآتش گرفتن خودرو
آتش سوزی خودرو و اقدامات بعد از آن
مطلب قبل
تعویض روغن ماشینتعویض روغن ماشین
آموزش تصویری تعویض روغن ماشین
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *