نگهداری از گیربکس

نکات نگهداری از گیربکس اتوماتیک خودرو

اکثر صاحبان خودرو که به سلامتی و بهبود عملکرد خودرو شان اهمیت می‌دهند، به یاد دارند که تایرها را بچرخانند. آن‌ها می‌دانند که چطور سطح روغن را بررسی کنند و همینطور فیلتر را تعویض کنند. یا برای انجام برخی از این مسائل روزمره‌ی تعمیر و نگهداری به نمایندگی و یا تعویض روغنی مراجعه می‌کنند. حالا، نگهداری از گیربکس چیزی نیست که صاحبان خودرو اهمیت زیادی به آن بدهند.

همه فکر می‌کنند موتور خودرو همه کاره است، در حالیکه این گیربکس خودرو است که آن را به حرکت وامیدارد. گیربکس ها نیاز به مراقبت های مرتب دارند. نگهداری از گیربکس موجب می‌شود اتومبیل به خوبی حرکت کند و گیربکس هم وسط سفر یا در راه دچار مشکل نشود. با این حال، در زمانی که مسافت زیادی را با خودرو طی می کنید، مععمولا اولین چیزی که در طول زمان خراب می‌شود، گیربکس خودرو  است.

 


 

در این‌ مطلب  نکته هایی ساده برای نگهداری از گیربکس اتوماتیک خودرو را به شما آموزش می دهیم:

 

تعمیر و نگهداری روزانه گیربکس اتوماتیک

پس از هر 24,000 کیلومتر، روغن گیربکس باید تعویض شود. اگر طبق برنامه ا‌ی منظم به نمایندگی می‌روید، در یکی از بازدیدهای اصلی‌ برای چکاپ به این مسئله رسیدگی خواهند کرد. و اگر هم نه، برنامه‌ای برای تغییر روغن گیربکس اتوماتیک در هر 24,000، 48,000، 72,000، 96,000 کیلومتر داشته باشید.

 

سطح روغن گیربکس را به‌طور منظم چک کنید

درست مانند کارتل خودرو (تشتک روغن)، گیربکس خودرو نیز دارای میله‌ی اندازه‌گیری است که این امکان را می‌دهد تا سطح روغن را بررسی کنید. طبق کتابچه‌ی راهنمای مالک خودرو، سطح روغن را چک کرده و به دنبال تغییر رنگ باشید. باید بدانید که رنگ روغن گیربکس چگونه باید باشد و اگر روغن به نظر سوخته بود یا تغییر رنگ داده بود، آن را برای بررسی به نمایندگی ببرید. اگر متوجه نشتی روغن گیربکس شدید، خیلی زود آن را به تعمیرگاه ببرید. گاهی اوقات یک جابه‌جایی ساده‌ی مهره‌ها می‌تواند مشکل را حل کند و یا می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات بزرگ‌تر هم باشد.

 

از نوع روغن مطابق با گیربکس خودرویتان استفاده کنید.

می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرویتان، از نوع روغن گیربکسی که باید استفاده کنید مطلع شوید. اگر پس از مطالعه دفترچه راهنما باز هم از نوع روغنی که باید استفاده کنید اطمینان حاصل نکردید، بهتر است به یک مکانیک متخصص در زمینه نگهداری از گیربکس مراجعه کنید، چرا که اگر از نوع صحیحی از روغن استفاده نکنید، احتمال آسیب رسیدن به جعبه دنده وجود دارد.

 

سیستم خنک کننده موتور خودرویتان را سرویس کنید.

همانطور که می دانید، سیستم خنک کننده موتور خودرو از بالا رفتنِ بیش از حدِ دمای موتور جلوگیری می کند، اما آیا می دانید همین سیستم خنک کننده وظیفه پایین نگه داشتنِ دمای روغن گیربکس را نیز بر عهده دارد؟ در حقیقت اگر دمای موتور از حد مجاز بالاتر رود، قبل از موتور این گیربکس است که در معرض آسیب دیدن قرار خواهد گرفت، بنابر این توصیه می شود همیشه از سالم بودن سیستم خنک کننده خودرویتان اطمینان حاصل کنید.

 

پیش از حرکت کمی صبر کنید تا خودرو گرم شود.

احتمالا تا به حال شما هم چنین تجربه ای داشته اید: بلافاصله پس از باز کردن درب خودرو، پشت فرمان قرار گرفته و خودرو را روشن کرده اید، در کسری از ثانیه گیربکس را در حالت D قرار داده و با سرعت هر چه تمام تر شروع به حرکت کرده اید! توصیه می شود همیشه پس از روشن کردن خودرو چند دقیقه صبر کنید تا موتور گرم شود و سپس شروع به حرکت کنید، خصوصا در فصل زمستان.

 

قبل از تغییر جهت دنده‌ها اتومبیل را کامل متوقف کنید

اگر خیلی سریع از دنده جلو به عقب می‌روید، سعی کنید قبل از تغییر دنده، خودرو را کاملا متوقف کنید. این امر از سایش و پارگی غیرضروری جلوگیری می‌کند.

 

ترمز نکنید

اگر هنگام رانندگی عادت دارید که با پا پدال ترمز را مدام فشار دهید، مقدار زیادی فشار اضافی به موتور و گیربکس خودرو وارد می‌سازید. مراقب باشید که برای توقف و یا در ترافیک، بیش از حد از ترمز استفاده نکنید. هم‌چنین، زمانی‌که در شیب یا سراشیبی پارک کرده‌اید از ترمز دستی استفاده کنید. این امر فشار وارده بر ترمز را به حداقل می‌رساند.

 

مراقب موتور اتومبیل باشید

(بخوانید:4 نکته مهم برای مراقبت از موتور خودرو )

خودرو شما یک خودرو تنظیم شده با قطعات بسیار زیاد است. اگر موتور خودرو به درستی عمل نکند، آن‌گاه فشار و تنش زیادی بر گیربکس (و یا برعکس) وارد می‌شود. حتما باید به طور منظم موتور و گیربکس اتوماتیک خودرو را بررسی و تعمیر کرده تا خطر مشکلات جدی را کاهش دهید.

 

 

منبع: Mister Transmission

رانندگی در بارانرانندگی در باران
نکات ایمنی برای رانندگی در روزهای بارانی
مطلب قبل
خاموش شدن خودروخاموش شدن خودرو
چرا خودروی من در حال رانندگی خاموش می شود؟
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *