تشخیص خودروی چپ کرده

چگونه خودروی دست دوم چپ کرده را تشخیص بدهیم؟

تا امروز در مقالاتی به بررسی ابعاد موضوع مهم کارشناسی خودرو پرداختیم. از خرید یا عدم خرید خودروی کارکرده شروع کرده و کار را به شناسایی لاستیک خوب و سالم از ناسالم رساندیم اما در این مطلب می‌خواهیم در مورد جنبه دیگری از کارشناسی خودرو که به خودروهای چپ کرده مربوط می‌شود ( تشخیص خودروی چپ کرده ) با هم صحبت کنیم. خودروهایی که امروزه افراد کمی، در صورت فهمیدن ماهیت و عیار واقعی آن‌ها دست به خرید آنها می‌زنند و فهمیدن وضعیت کنونی و تشخیص آن‌ها از سوالات مهم و روتین مشتریان ماست . پس در ادامه با مجله ماشین آقای کارشناس همراه باشید تا با تمامی ابعاد این خودرو‌های آسیب دیده آشنا شویم.

 

خودروی چپی به چه خودرویی گفته می شود؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم، اصطلاحا چپی به خودرویی می گویند که در اثر سانحه و تصادفی، تعادل خودش را از دست داده و اثر برخورد ابتدا از قسمت های کناری و جانبی و همینطور ستون ها و سقف خودرو به آن رسیده و در مراحل بعدی به بقیه قسمت ها و همینطور کف خودرو وارد می شود. به عبارت دیگر در اینطور تصادفات، ستون ها، کلاف و سقف خودرو حساس ترین نقاط آسیب دیده خودرو محسوب می شوند.

 

راه های تشخیص خودروی چپ کرده و کارشناسی قسمت های مختلف آن

ابتدا ذکر این سخن واجب است که صافکاری و نقاشی باکیفیت مخصوصا در اتومبیل هایی که چپ شده اند، اهمیت بسیار ویژه ای دارد. چون به خاطر ماهیت و نقاط خاص مستعد آسیب دیدگی این اتومبیل ها، فرآیند صافکاری و نقاشی آنها با سختی بیشتری انجام می گردد. همچنین همانطور که می دانید بدنه یک اتومبیل از تعداد زیادی قسمت های یکپارچه و متصل مانند سقف، ستون خودرو، اسپیس فریم و… و تعدادی قسمت های منفصل و قابل تعویض مانند کاپوت، درب های خودرو، صندوق، رکاب خودرو، اسپویلر و.. تشکیل شده است. درباره قطعات جدا شدنی، باید بگوییم امکان تعویض آنها با نسخه خام و نو وجود دارد و انجام این کار به صافکاری اتومبیل سرعت بیشتری می دهد و کیفیت کار را هم تامین می کند. اما ترمیم قسمت های یکپارچه و متصل بدنه خودرو دقت نظر و صرف وقت بیشتری را می خواهد.

 

ترفندهای تشخیص خودرو چپی

رنگ خودرو

اولین جا برای تشخیص خودروی چپ کرده ، وجود ایراد در رنگ خودرو است.
خودرویی که واژگون شده و چپ کرده بدون شک نیازمند رنگ شدن است و رنگ کارخانه کاملا با رنگ تعمیرگاه متفاوت است. مراحل رنگ کردن اتومبیل صفر در کارخانه به طور کلی با مراحل رنگ کردن خودرو در تعمیرگاه متفاوت است.
برای مثال در کارخانه، رنگ اتومبیل را در دمای بالای 150 درجه خشک می کنند اما در تعمیرگاه، خودرو را درون اتاقکی با درجه حرارت 50 تا 60 درجه قرار می دهند تا رنگ خشک شود. به همین خاطر کیفیت رنگ بدست آمده در هیچ صورتی با کیفیت رنگ کارخانه یکی نمی شود. این مسئله اگر با چشم هم قابل تشخیص نباشد با استفاده از دستگاه های تست رنگ دیجیتال قابل شناسایی است.

 

سقف خودرو

سقف اتومبیل یکی از قسمت های بسیار حساس و آسیب پذیر خودروست. درست کردن چروک خردگی و آسیب دیدگی سقف خودرو یکی از مراحل دشوار صافکاری خودروهای چپ کرده است و در پاره ای از موردها حتی نیاز به تعویض سقف وجود دارد. برای تشخیص دادن وضعیت این قسمت، همیشه باید با دقت تمام، وجود هر نوع دفرمه شدن و موج خوردگی را در نظر داشته بگیرید. همینطور اهمیت کارشناسی رنگ خودرو با توجه به دشوار بودن نقاشی این قسمت اتومبیل، بسیار حیاتی است و اگر خودتان دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال در اختیار ندارید، به کمک تشخیص رنگ شدگی با چشم همواره وجود هرگونه موج و عدم یک دست بودن رنگ در این قسمت را کاملا جدی بگیرید. اگر از کارشناس خودرو با دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال به روز کمک بگیرید با خیال راحت این رنگ شدگی را تشخیص می دهید.

 

ستون ها

در مرحله بعد تشخیص خودروی چپ کرده به کارشناسی ستون ها می رسیم. ستون های خودرو هم با توجه به دشوار بودن ترمیم و صافکاری بسیار حائز اهمیت هستند. اما تشخیص خوردگی ستون، ضرب دیدگی و نقاشی آن به نسبت قسمت های دیگر راحت تر است و با دشواری کمتری می شود به آن پی برد. در اینجا هماهنگ نبودن درزهای میانی قطعات بدنه هم یکی از نشانه های راحت فهمیدن وضعیت اتومبیل موردنظر است و در مواردی به علت آسیب دیدگی امکان کم کردن و هماهنگی کاملا دقیق درزها وجود ندارد.

وجود صدای اضافی

تنظیم نکردن جلوبندی در خودروهای واژگون شده منجر به لاستیک سایی خودرو هم می شود که در آن به دلیل خارج شدن لاستیک ها از حالت استاندارد، از یک طرف ساییده می شوند. علاوه بر این، وجود انواع صداهای اضافی در خودرو می-تواند دلیلی برای واژگونی خودرو باشد.

پس تشخیص خودروی چپ شده دردسر زیادی داره، چه کنیم؟

 

ممکن است خواندن بسیاری از این نکات و به خاطر سپردن آن‌ها آسان باشد. اما دقت نظر و آزمایش خودرو در هنگام خرید، کاری‌ است که به تنهایی و صرفا آکادمیک به دست نمی آید. سنجیدن عیار و ارزش واقعی خودرو کاری است که علاوه بر دانستن اطلاعات، به تجربه و مهارت فراوان و همینطور به دستگاه‌های پیشرفته و روز دنیا نیاز دارد. تیم کارشناسان وبسایت آقای کارشناس با داشتن دستگاه‌های روز دنیا مانند دستگاه‌های ضخامت‌سنج و دیاگ در محل مورد نظر شما کارشناسی خودروی مد نظر شما را انجام می دهند.

 

 

منبع: ادموندز

قیمت خودرو دست دومقیمت خودرو دست دوم
نحوه محاسبه قیمت خودرو دست دوم
مطلب قبل
چگونه خودروی دست دوم چپ کرده را تشخیص بدهیم؟
مطلب بعد

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های لازم علامت دارند *